Wyszukiwarka obiektów
Typ obiektu :


Miejscowość:


Typ obiektu :
Wyszukiwanie zaawansowane
Oferty specjalne
kontekst
WGORACH.PL
BEATA MALLEK
ul. Klemensiewicza 6B/4
75-353 Koszalin
tel. 94 720 38 90
tel. kom. 608 769 913


Willa Zarebek

Szrenica

2009-11-24

Szrenica to szczyt górujący nad miastem o wysokości 1362 m n.p.m., na który prowadzi krzesełkowa kolej linowa. Na wierzchołku znajduje się schronisko górskie „Szrenica” i obserwatorium klimatologiczne Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pod szczytem znajduje się górna stacja wyciągu krzesełkowego w Szklarskiej Porębie i początek nartostrad: czarnej FIS-owskiej tzw. "Ściany", Lolobrygidy 4400m, stoku slalomowego Hali Szrenickiej i Łabskiego Szczytu, Śnieżynki, Puchatka oraz Bystrej. W sumie ponad 20 km nartostrad obsługiwanych przez ośrodek narciarski SKI ARENA SZRENICA.

Mimo, iż Szrenica nie jest górą wysoką panują tu warunki śniegowe takie jak w Alpach na wysokości 2000 m npm. Ten naturalny walor sprawił, że na obszarze góry powstał tutaj nowoczesny ośrodek narciarski. To ponad 13 km nartostrad i malownicza Hala Szrenicka oraz cały zespół wyciągów tworzących infrastrukturę narciarską. 

Cały masyw Szrenicy zbudowany jest z granitu karkonoskiego, który w wyniku wietrzenia utworzył na szczycie i na zboczach grupy skałek oraz rumowiska skalne, które pokrywają szczególnie wschodnią stronę zbocza. Granitowe bloki gołoborza porastają żółto-zielonkawe porosty, które z daleka przypominają szron, stąd prawdopodobnie wzięła się nazwa "Szrenica". Inne pochodzenie nazwy "Szrenica" ma prawdopodobnie związek ze szrenią (szadzią), która zimą pokrywa skały i drzewa.

Północne stoki Szrenicy to znakomity teren do uprawiania narciarstwa zjazdowego. Powstało tutaj centrum narciarstwa SkiArena Szrenica z nartostradami ze sztucznym naśnieżaniem, oświetleniem i wyciągami.Północne stoki góry opadają dość stromo w kierunku miasta, a od wschodniej strony odcina ją niezbyt głęboka nisza Kotła Szrenickiego. Na stokach Szrenicy co roku amatorzy białego szaleństwa oddają się z lubością swemu ulubionemu sportowi.
 
Z góry prowadzą trzy nartostrady: Lolobrygida (4444 m), Śnieżynka oraz Trasa Zjazdowa FIS (ponad 2 km). Znadują się tu także dwa wyciągi - orczykowy i dwuodcinkowy krzesełkowy. Wspónie tworzą nowoczesny system narciarski SkiArena, gdzie łączna długość tras jest imponująca - ponad 13 km.

Na Szrenicę mozna dojść:
- szlakiem czerwonym (Główny Szlak Sudecki)
- szlakiem zielonym z hali Szrenickiej przez Końskie Łby do schroniska Pod Łabskim Szczytem
- wjechać wyciągiem krzesełkowym i dojść około 10 minut łącznikiem czarnym

Szrenica
 

 
wgorach.pl 2005 Wszelkie Prawa Zastrzeżone